wtorek, 11 sierpnia 2015

Nawodnienie organizmu i dieta w upały

Słońce i piękna pogoda towarzyszą nam od kilku dni :) Dla osób pracujących i nie mogących pozwolić sobie na urlop w tym czasie oraz osób chorych wysokie temperatury mogą okazać się uporczywe i nieznośne. Ja należę do tych, dla których żaden upał niestraszny i na stałe mogłabym zamieszkać w ciepłych krajach ;) Niezależnie od tego czy jesteśmy miłośnikami takiej pogody czy niekoniecznie, warto pamiętać, że ponad trzydziestostopniowe upały mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia. 

Jak zatem radzić sobie w taką pogodę? Jak nie dopuścić do odwodnienia organizmu? Co jeść, pić, a czego unikać?

Jak się nawadniać?


Ogólne dzienne zapotrzebowanie na płyny wynosi 1,5-2 litry. Podczas upałów, wzrasta ono z każdym wzrostem temperatury naszego ciała i może sięgać nawet 5 litrów. Nie zapominajmy, że w upalne dni wraz z potem tracimy wodę oraz cenne minerały. Nie powinniśmy zatem dopuszczać do odwodnienia naszego organizmu, które objawia się osłabieniem oraz zawrotami i bólami głowy. Do picia wybierajmy głównie wodę mineralną. Wzbogaćmy ją o kostki lodu, świeże liście mięty, plastry cytryny, limonki czy pomarańczy, a także niewielką ilość miodu. Do wody możemy dodać także plastry ogórka i koperek co da nam orzeźwiający napój. Dla miłośników słodkich napojów polecam świeżo wyciskane soki owocowe czy owocowo-warzywne. Unikajmy wysokosłodzonych soków czy napojów, a przede wszystkim napojów typu coca-cola, które w swoim składzie zawierają kofeinę. Ma ona działania moczopędne, co może sprzyjać odwodnieniu organizmu. Ograniczmy także kawę i alkohol. Dla większości z nas orzeźwiającym napojem w upalne dni wydaje się być piwo. Nic bardziej mylnego. Alkohol podobnie jak kawa odwadnia organizm oraz hamuje działanie wazopresyny – hormonu odpowiadającego za prawidłową gospodarkę wodną organizmu. 

Unikajmy także bardzo wychłodzonych płynów czy lodów, gdyż ich zbyt zachłanne picie/jedzenie w tak upalne dni może skończyć się przeziębieniem, a nawet anginą. Poza tym lodowate napoje przynoszą jedynie krótkotrwałe ochłodzenie. Tak naprawdę ich niskie temperatury uruchamiają procesy mające na celu ogrzanie organizmu od środka.






Podczas wzrostu temperatury, apetyt na jedzenie spada. Nie zapominajmy jednak o żelaznej zasadzie 5 posiłków. Niech składają się głównie z owoców i warzyw. Polecam przygotowanie napojów typu smoothie, które będą idealnym rozwiązaniem na śniadanie czy II śniadanie. Są to bardzo odżywcze owocowe lub owocowo-warzywne koktajle. Możemy wzbogacić je o jogurt czy kefir, które same w sobie są orzeźwiające i wspomagają trawienie. Przepisy na koktajle znajdziecie tutaj :)






Co jeść w upały? 

W upały unikajmy tłustych, wysokokalorycznych potraw. Pamiętajmy, że przy wysokich temperaturach nasze zapotrzebowanie kaloryczne spada i wystarczą nam lekkie posiłki. Podejrzyjmy naszych południowych śródziemnomorskich sąsiadów, którym upały towarzyszą niemal całe lato. Ich dieta obfituje w surowe owoce i warzywa, ryby i owoce morza, orzechy oraz nasiona. Zamiast ciężkich zup, wybierajmy chłodniki na bazie kefiru czy jogurtu. Unikajmy czerwonego, tłustego mięsa. Zamiast smażonych kotletów wybierajmy pieczone czy gotowane na parze mięso/rybę. Główne danie nie musi być gorące. Może nim być sałatka z grillowaną rybą czy kurczakiem oraz sosem winegret z dodatkiem soku z cytryny i świeżych ziół jak bazylia, tymianek itp. Do tego porcja kaszy jaglanej/gryczanej czy naturalnego ryżu i pełnowartościowy obiad gotowy. W ciepłych krajach np. w Tajlandii czy w Meksyku w kuchni królują pikantne potrawy. Dlaczego? Ostre przyprawy sprawiają, że szybciej się pocimy zapewniając tym samym lepsze chłodzenie organizmu. My także nasze dania może wzbogacać szczyptą pieprzu cayenne, chilli, curry itp.
Zatem nie taki upał straszny, jak nam się wydaje :)

Mam nadzieję, że artykuł będzie Wam pomocny :)
Życzę Wam słońca <3 Niezależnie od pory roku i dnia ;)

Pozdrawiam,
Marta

23 komentarze:

  1. Ja nie mam siły/nic ochoty jeść :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy artykuł :) Mi z kolei w takie upały nawet nie chce się jeść. No ale kiedy organizm się domaga to nie ma już wyjścia :)

    OdpowiedzUsuń
  4. 101 zasad, które doprowadzą Cię do szczupłej sylwetki
    http://tiny.pl/gx54m

    OdpowiedzUsuń
  5. Woda to źródło życia, a w takie upały musimy pić jak najwięcej. Ja mimo, że jestem raczej odporny na upały to mam jednak problem z tegorocznymi temperaturami... Idzie się wykończyć :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Budujemy zdrową i zbilansowaną dietę, ochudzamy się zdrowo bez efektu jojo i na stałe. Zaczynamy układać zdrowy jadłospis

    OdpowiedzUsuń
  7. bardzo fajnie czyta sie wasze komentarze :)

    OdpowiedzUsuń
  8. super tutaj bede odwiedzał częsciej !

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo cieszy mnie fakt, że powstaje co raz więcej takich artykułów. (:

    OdpowiedzUsuń
  10. wiele pomysłów postaram sie wykorzystać dziękuje :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Wpis bardzo ciekawy i jak najbardziej warty uwagi. jeśli jednak chodzi o diety i osoby, które nie mają czasu sobie gotować tak jak ja, polecam wam zajrzeć tutaj https://www.lightbox.pl/catering-dietetyczny-warszawa . Dla mnie dieta pudełkowa jest idealnym rozwiązaniem i na prawdę jestem zadowolona z jakości jedzenia jakie oferują w tej firmie. Polecam i wam to sprawdzić

    OdpowiedzUsuń
  12. przydatny wpis, wiele istotnych informacji ;) chętnie poczytam więcej

    OdpowiedzUsuń
  13. Cenne informacje zostały tutaj zebrane. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  14. u mnie dopiero po przeczytaniu kilku fachowych artykułów udało się organizm "namówić" do tego by pić więcej wody i pić ją stale. Wcześniej się nie mogłam totalnie przekonać ale teraz systematycznie się nawadniam i całe ciało lepiej funkcjonuje. ale fakt- uświadomienie sobie zajęło mi sporo czasu

    OdpowiedzUsuń
  15. Staram się pić 1,5-2 litry wody dziennie. Nie wliczam innych płynów. W upałach, ilość wody sięga czasem takich wartości, że potrafię wypić 5-7 litrów. Jak dodamy do tego dzień treningowy, to niekiedy zakręcę się około 8 litrów. Organizm super na to reaguje.

    OdpowiedzUsuń
  16. jest to bardzo wazne;)

    OdpowiedzUsuń
  17. Nawodnienie organizmu jest istotne zwłaszcza w trakcie trwania upałów.

    OdpowiedzUsuń
  18. Warto pamiętać o właściwym nawodnieniu.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...