Strony

niedziela, 9 czerwca 2013

Jaja faszerowane pastą z tuńczyka

Od dawien dawna jajka kurze były uważane za zdrowe i pożywne. Teoria ta krążyła do lat siedemdziesiątych kiedy to wypowiedziano wojnę cholesterolowi, który w sporym stężeniu występuje w żółtku. Dziś jajko wraca do łask, bo jego wartość odżywcza jest bezkonkurencyjna! Dane naukowe dotyczące szkodliwości jajek są często rozbieżne. Choć większość naukowców twierdzi, że ich jedzenie podnosi ryzyko chorób serca, to badania opublikowane w „Journal of the American Medical Association” podważyły to dotychczas powszechne przekonanie. Stwierdzono, że osoby względnie zdrowe, zjadające 1 jajko dziennie, nie są szczególnie zagrożone chorobą naczyń wieńcowych. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) dopuszcza jedzenie 10 jajek tygodniowo, łącznie z tymi użytymi do kotletów, ciast, makaronu. Według polskich dietetyków i kardiologów osoby zdrowe mogą jeść 1 jajko dziennie. Należy pamiętać, że zawartość cholesterolu we krwi człowieka zależy od wielu czynników: genów, wieku, płci, masy ciała, sposobu odżywiania się, poziomu aktywności fizycznej, a także chorób, np. cukrzycy. Trzeba też pamiętać, że nasz organizm sam potrafi wytwarzać cholesterol.


Pod względem składu aminokwasów, czyli związków białkowych, jaja są najdoskonalszym produktem pochodzenia zwierzęcego. Do tego stopnia, że służą za punkt odniesienia przy badaniu wartości innych białek. Jajko jako jedyny produkt spożywczy zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, tzn. te, których organizm człowieka nie wytwarza, a które są dla niego niezbędne i dlatego musi je otrzymywać z pokarmem. Jajka zawierają niemal wszystkie witaminy i minerały niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wyjątkiem jest witamina C. Warto też wspomnieć o lecytynie, tzw. "pogromcą tłuszczu" :) Odgrywa ona niezwykle ważną rolę. Posiada ona właściwości emulgujące. Rozbija tłuszcze oraz cholesterol na małe cząstki, zapobiegając ich przylepianiu się do naczyń krwionośnych. Ma ona także wpływ na regulację ciśnienia krwi oraz wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwzakrzepowe. Lecytyna rozpuszcza cholesterol w żółci i chroni przed tworzeniem się kamieni żółciowych. Oprócz tego jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, bierze udział w procesach przemiany materii i opóźnia procesy starzenia.
Ach.. o zaletach jajek, ich wartości odżywczej i kontrowersjach można pisać wiele (wypadałoby wręcz poświęcić im odrębny post ;)). Czas jednak na przepis. Startujemy? ;)

Składniki potrzebne do przygotowania jaj faszerowanych (4 porcje):

4 jajka ugotowane na twardo
puszka tuńczyka z wody
łyżka jogurtu naturalnego 0%
szczypiorek
sól niskosodowa/pieprz 


1. Z każdego jajka odcinamy jego szczyt, tak aby żółtko stało się widoczne. Następnie wydrążamy je na talerzyk.
2. Przygotowujemy pastę z tuńczyka: Do żółtek dodajemy rozdrobnionego tuńczyka, łyżkę jogurtu i drobno posiekany szczypiorek. Całość dokładnie mieszamy, a następnie doprawiamy do smaku solą niskosodową i świeżo mielonym pieprzem.
3. Do wcześniej przygotowanych białek wkładamy łyżeczką pastę, tak aby 2 cm wystawała nad nimi. Faszerowane jajka gotowe! Wysokobiałkowe. Idealne na kolację, a z kromkę razowego pieczywa tworzą pełnowartościowy posiłek Smacznego!


4 komentarze:

  1. Duża ilość cholesterolu w jajach to już dawno obalony mit.... tym bardziej przepis dla mnie idealny, uwielbiam i jaja i tuńczyka :-)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zostaje więc nic innego jak wypróbować ;) Pozdrawiam :)

      Usuń
  2. Wow! Naprawdę genialny przepis , tylko wydaje mi się, że trochę dużo przy tym roboty. Ale pomysł sam w sobie świetny i dla ludzi ze zdolnościami i cierpliwością na pewno przydatny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Absolutnie się nie zgadzam ;) Przepis bardzo prosty i każdy będzie w stanie go zrobić! :) Poza tym możemy jajko przeciąć na pół, wzdłuż, wydłubać żółtko i w ten sposób wypełnić połówki jajek. :)

      Usuń