Strony

środa, 19 listopada 2014

Dietetyczna szarlotka na kruchym cieście

Szarlotka to zdecydowanie jedno z moich ulubionych ciast. Wcześniej robiłam wersję bez dodatku jakiegokolwiek tłuszczu na bazie płatków owsianych. Przepis znajdziecie tutaj. Dzisiaj wersja jest wręcz identyczna w smaku jak oryginał. A może nawet smaczniejsza ;) Kruchość ciasta uzyskałam dzięki niezastąpionej przy wypiekach mące orkiszowej Bio typ 2000 i olejowi kokosowemu. Rewelacja :)


Składniki potrzebne do przygotowania dietetycznej szarlotki:

Kruche ciasto:
250 g mąki orkiszowej Bio typ 2000
90 g oleju kokosowego nierafinowanego - polecam Olejowy Raj
2 żółtko
3 łyżki stewii

Jabłka:
4-5 średnich jabłek
cynamon
mąka do obtoczenia

Pozostałe składniki:
2 białka jajka kurzego
łyżka stewii

1. Kruche ciasto: Mąkę przesiewamy przez sitko (możemy zrobić miks ulubionych mąk). Następnie dodajemy miękki olej kokosowy, żółtka (zostawiamy białka na pianę) i pozostałe składniki. Szybko zagniatamy. W razie konieczności możemy dodać łyżkę wody. Formujemy kulę, dzielimy ją na dwie części i wkładamy na 20 minut do lodówki.
2. Jabłka myjemy, obieramy ze skóry. Przekrawamy na ćwiartki i wycinamy ogryzek. Następnie kroimy w cienkie plastry, posypujemy cynamonem i mąką. Jabłka możemy ułożyć na blasze i zapiec w 200 stopniach C przez 15 minut, wtedy mąka nie będzie potrzebna. Ja nie zapiekałam.
3. Ciasto wyjmujemy z lodówki. Pierwszą kulą wykładamy blachę (okrągła, średnica 21 cm, wyłożona uprzednio papierem do pieczenia). Ciasto nakłuwamy widelcem i wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika, grzałka góra-dół. Pieczemy 15-20 minut, aż wierzch lekko się zrumieni. 
4. Na upieczone i ostudzone ciasto wykładamy jabłka z cynamonem i ubitą pianę z białek z dodatkiem stewii. Całość posypujemy pozostałą ilością ciasta (możemy zetrzeć na tarce). Ponownie wstawiamy do piekarnika i pieczemy do zrumienienia.

Smacznego!


28 komentarzy:

  1. Ciasto na pewno bardzo smaczne:P Jestem zachwycona zdjęciami, czym je wykonujesz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzooo :) Co do zdjęć, to współpracuję z genialnym fotografem, więc wszystkie pytania kieruj do niego. Można go znaleźć na photomatic.pl :) Pozdrawiam

      Usuń
  2. Absolutnie sie nie dziwie, ze jest to jedno z Twoich ulubionych ciast. Ja je wprost bostwie! Poprzednia wersje wyprobowalam i bardzo mi smakowala, a te zrobie jak tylko uda mi sie namowic mame na zakup oleju kokosowego ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. szarlotka :) do tego dietetyczna :) to coś zdecydowanie dla mnie! pozdrawiam i dziękuje za przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Marto, czy mogłabyś polecić jakąś konkretną stewię do słodzenia? Która będzie lepsza, sproszkowana, w listkach czy w płynie? W wielu jest dodatek chemii i innych śmieci i można się przejechać, gdy nie czyta się etykiet. Dlatego chciałabym się dowiedzieć, jakiej Ty używasz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najzdrowsza, bo w 100% naturalna jest stewia w liściach, ale dla osób zaczynających swoją przygodę ze stewią nie polecam. Liście nie wyglądają apetycznie w cieście i mają bardzo specyficzny smak. Teraz używam stewii firmy "look food".
      Trzeba czytać skład i wartość odżywczą. Stewia ma 0 kcal. Są na rynku stewie gdzie w opakowaniu znajduje się jej 2,2% a reszta to maltodekstryna i inne. Wtedy wartość kaloryczna takiego słodziku to często ponad 300 kcal czyli tyle co np. cukier brązowy, z taka różnicą że kosztuje 3-4 razy więcej niż cukier jak nie więcej ;). Nie polecam np. firmy Novella gdzie stewii są % a kcal 371...
      Pozdrawiam :)

      Usuń
  5. Mam słabość do wszystkiego co z jakbłkami, dlatego tego przepisu na pewno sobię nie odmówię :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Tak się zastanawiam, czy uda się z miodem, mąka razową i do obtaczania jabłek może siemię lniane mielone... hmmm...

    OdpowiedzUsuń
  7. Od autorki wcześniejszego komentarza :)
    Gapa ze mnie, przepis z miodem jest w pierwszej wersji :) Aż dziw bierze, że urosła taka ładna beza :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z jakiej dokładnie: pszennej czy żytniej? Możesz spróbować z mąki razowej chociaz nie wiem czy ciacho z zytniej będzie takie kruche :) Mozesz obtoczyc zmielonymi na mąkę migdalami lub platkami owsianymi :)

      Usuń
  8. Pszennej razowej typ 2000.
    A spróbuję może bez obtaczania... albo płatkami owsianymi :) ...
    ale na pewno wypróbuję obie zamieszczone wersje szarlotki na blogu (również jestem miłośniczka tego ciasta). Oczywiście podzielę się opinią :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak bez obtaczania to proponuję jabłka dusić na wolnym ogniu, aby odparować soki, inaczej kruche już kruche nie będzie.
      Pozdrawiam i czekam na opinię :) !

      Usuń
    2. Tak zrobiłam, jabłka poddusiłam i ostudziłam. Ciasto zrobiłam z mąki pszennej razowej typu 2000 zmieszanej ze zmielonymi płatkami owsianymi. Musiałam dodać trochę masła, ponieważ miałam za mało oleju kokosowego. I użyłam 3 jajka, ze względu na to, że były malutkie (ale prawdziwe wiejskie).
      Pomimo, że piana całkowicie mi opadła (może dlatego, że zrobiłam ją z jedną łyżką miodu), to ciasto wyszło przepyszne. Genialne! Moja ulubiona szarlotka. Nic dziwnego, że prawie sama ją zjadłam. Oczywiście w niedzielę ją robię jeszcze raz, a dziś kupuję brakujący olej kokosowy.
      A na Mikołajki planuję zrobić teraz te ciasteczka - cynamomki. Tylko, że zamiast dżemu brzoskwiniowego zrobię jabłkowy, a do słodzenia użyję miodu.

      Usuń
  9. Czy tutaj '3 lyzki stevi' to jak 3 lyzki cukru? Bo nie wiem jakiej postaci Pani uzywa stevii. Z gory dziekuje ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. moje ciasto wyszło jedynie w wersji kruszonka, nie rozumiem co mogło pójść źle, gdyż wszystkie składniki podałam co do miary. nie dało się tego zbić

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wszystko jest ok, to ciasto tak wygląda, kruszonkę trzeba docisnąć do formy, nakłuć i zapiec wg przepisu, ja całe ciasto wykorzystałam na spód do tortownicy 26 cm, grubość wyszła dobra, góra z piany, po upieczeniu jest zwarte, bardzo smaczne

      Usuń
  11. Wyszła przepyszna, dziękuje :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Wygląda tak pysznie, że nie moglam nie spróbować. Właśnie piecze się spód. Wyszedł bardzo sypki mimo dodania wody. Czy można dodać do ciasta np. trochę jogurtu aby to zmienić?

    Pozdrawiam
    Anka

    OdpowiedzUsuń
  13. Anka ja dodalam jogurt i tez calosc dalam na spod. Wyszlo pyszne

    OdpowiedzUsuń
  14. A moje ciasto wyszło za suche, więc dodałam śmietany. A może olej kokosowy ma być w konsystencji rozpuszczonej?

    OdpowiedzUsuń
  15. Czy mąkę orkiszową typ 2000 można zastąpić mąką orkiszową typ 630 bądź 1050 ?

    OdpowiedzUsuń
  16. tego właśnie szukałam dla mnie to cos nowego oby tak dalej!!

    OdpowiedzUsuń
  17. Przepis na tą szarlotkę jest rewelacyjny. Smakuje obłędnie.

    OdpowiedzUsuń